Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı?

  Reklam
  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Hz. Ayşe annemize "Ben Huneyn'de yediğim yemeğin acısını çekiyorum." dediği ifade ediliyor. Bu konudaki bilgilerinizi bekliyorum?


  Huneyn muharebesi sonunda Zeynep bint el-Hâris, Rasûlüllah'a zehirli bir koyun ikram etti. Rasûlullah (asm) ondan bir parça aldı, ancak yutmadan koyunun zehirli olduğunu bildirdi. Kadın çağırıldı, suçunu itiraf etti ve şöyle dedi:
  "Gerçekten peygamber isen, sana bundan haber verilir, eğer hükümdar isen senden kurtulmuş oluruz."
  Ancak Bişr b. Berâ bundan aldığı lokma ile zehirlenerek vefat etti. Bunun üzerine kadın Bişr'e kısas olarak öldürüldü.

  Rasûlullah (asm), son hastalığında dahi Hayber'de aldığı bu lokmanın tesirini hissettiğini, beyan buyurmuştur. (İbnü'l-Esîr, el-Kâmil, II, 222).

  Bu bilgiye binaen Peygamberimizin (asm) ölüm sebebinin, zehirli koyundan aldığı bir lokma olduğu söylenebilir  Paylaş
  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her insanın ölümüne bir şey neden olduğu gibi peygamber efendimizin vefatı için de bir neden olan zehirlenme hadisesi olduğu düşünülebilir.peygamberimiz zehirlenerek mi öldü,  peygamber efendimiz zehirlendimi,  peygamber efendimizin zehirlenmesi,  peygamber efendimiz zehirlenerek öldürüldüğü,  peygamberimizin zehirlenmesi,  peygamberimiz zehirlendimi,  peygamberimiz zehirlendi mi