Soru ve Cevaplarla İslam ve Siyer Soruları Forumundan Hz Muhammed'in İnsanı yönü kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz Muhammed'in İnsanı yönü kısaca

  Reklam
  Hz. Muhammed’in İnsani Yönü

  Hz. Muhammed (sav) bizler gibi bir insandır. Diğer insanlar gibi bir anne ve babadan dünyaya gelmiştir. Çocukluk ve gençlik dönemlerini yaşamış, evlenip çocuk sahibi olmuştur. Her insan gibi ölümlü bir varlık olan Hz. Peygamber, eceli geldiğinde vefat etmiş, ahiret alemine göçmüştür.

  Hz. Peygamber, hayatta bir insanın başına gelebilecek olumlu ve olumsuz birçok olay yaşamıştır. Bazen üzücü, bazen de sevinçli durumlarla karşılaşmıştır. O, yaşadığı olaylara insani tepkiler vermiştir. Güzel bir durumla karşılaştığında sevinmiş, mutlu olmuştur. Olumsuz bir durumla karşılaştığında ise üzülmüştür. Zaman zaman heyecanlanmış, bazen tedirgin olmuş ve kaygılanmıştır.

  Hz. Muhammed (s.a.v.) acıktığında yemek yemiş, susayınca su içmiştir. Geçimini sağlamak için çalışmış, yorulunca dinlenmiştir. Soğuktan ve sıcaktan etkilenmiştir. Zaman zaman hastalanmış, iyileşmek için tedavi olmuştur. Çevresindeki insanlarla dostluk, arkadaşlık, akrabalık ilişkileri kurmuş, bazen onlara şakalar yapmıştır.

  Kur’an-ı Kerim’de, Hz. Muhammed’in (s.a.v.)’in herkes gibi bir insan olduğunu, insani özelliklere sahip bulunduğunu ifade eden bazı ayetler bulunmaktadır.

  Bunlardan birinde Yüce Allah Hz. Peygambere şöyle hitap etmektedir: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım...” (
  Kehf suresi, 110. ayet) Başka bir ayette de “(Ey Muhammed!) Şüphesiz sen öleceksin ve şüphesiz onlar da öleceklerdir.” ( Zümer suresi, 30. ayet.) buyurmaktadır.


  Paylaş
  Hz Muhammed'in İnsanı yönü kısaca Mumine Forum

hz.muhammed in insani yonu kisa,  Peygamberimizin insani yönü kısaca