Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Adetli iken saç boyamak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adetli iken saç boyamak

  Reklam
  Selamun aleyküm. Bir arkadaşım bu durumda iken saçını boyamış. Bildiğim kadarı ile gusül abdesti alınmadan boyanmaması lazım. Benim aklıma gusül abdestini yine al ve tevbe et demekten başka bir şey gelmedi. Çünkü bilmeyerek yapmış. Şuan ne yapabilir? Kendisi çok huzursuz ve üzülüyor.


  Paylaş
  Adetli iken saç boyamak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sayı:
  71 (Ailem)

  Bölüm:Dini bilgiler


  Saç boyası gusle engel midir?
  Dr. Jale Şimşek
  Sevgili hanımlar, biz bayanlar, çok değer verdiğimiz, dökülüp azalacak diye korkup, üzerine titrediğimiz, çeşit çeşit şekil verdiğimiz saçlarımızın rengini de zaman zaman değiştirmeyi çok seviyoruz. Fakat, son zamanlarda kına dışında saç boyalarının haram olduğu ve eczaneden alınan tüp boyaların saç telinin üzerini bir tabaka halinde sardığı, dolayısıyla bu boyaların guslü engellediği iddia edilmektedir.
  Saçın rengini değiştirmek yani boyatmak, dinimizde yasak değildir. Bunun delili ise şu hadisi şeriflerdir:
  Hz. Muhammed (sas) saçları bembeyaz olmuş bir sahabeyi görünce, “Şu beyaz saçların rengini bir şey ile (boyayıp) değiştiriniz. Fakat siyaha boyamaktan kaçınınız.” buyurmuştur. (Müslim, “Libas”79)
  O dönemde yaşlı, Yahudi ve Hıristiyanlar saç ve sakallarını boyamazlardı. Bunun için de Hz. Peygamber, “Yahudi ve Hıristiyanlar (saç ve sakallarını) boyamaz. Onlara muhalefet ediniz (de boyatınız).” buyurmuştur. (Müslim, “Libas”80) Ancak burada bir emirden ziyade ruhsat ve müsaade söz konusudur.
  Bu hadislerin ışığında İslâm bilginleri saçın siyah dışındaki renklerle boyanmasını, kına ile saç renginin değiştirilmesini kural olarak caiz görürler. Kadınların saçlarını siyaha boyatamayacağını ileri süren bir görüş varsa da bu görüşe itibar edilmemiştir. Kısaca kadınların saçlarını siyaha boyatması caiz görülmüştür.
  Eczaneden temin edilen tüp boyaların saçı nasıl boyadığına gelecek olursak, bu boyalar laboratuvar ürünü olup, saça sürüldüğünde bekleme süresi içinde, kimyevi bir şekilde saç tellerinin hücrelerinin rengini değiştirir. Aynen kınada olduğu gibi. Bekleme süresi bitiminde saçın bol suyla yıkanması üzerine saç telleri tamamen yabancı maddeden arınır, geride rengi değişmiş saçtan başka ne bir döküntü, ne bir örtücü madde kalır; saç telleri, rengi dışında boyanmadan önceki halini alır.  Hanımların saç boyaması nasıl yorumlanıyor?

  AHMED ŞAHİNSORU: Kadınların saçlarını boyamalarında mahzur olur mu? Bazıları boyanın saçın ıslanmasına engel olduğunu söyleyerek caiz olmayacağını söylüyor, gusle mânidir diyorlar.
  CEVAP: Konu, boyanın tabaka teşkil edip etmemesi üzerinde düğümlenmektedir. Saça sürülen boyanın tabaka teşkil etmeyip kına gibi suyun ıslatmasına engel olmaması halinde elbette bir mahzur söz konusu olmaz. Kimyagerler, boyanın bu durumunu daha iyi bilirler. Bizim bildiğimiz, görüşlerine değer verdiğimiz hocalarımızın saç boyasının tabaka teşkil etmeyip kına gibiengelsiz olduğu, gusle, abdeste mâni olmayacağı yolundaki görüşleridir. Hayreddin Karaman Hocaefendi, saç boyalarının tabaka teşkil etmediğini, kına gibi mahzursuz olduğunu ifade ediyor. Faruk Beşer Hocaefendi de aynı görüşte. O da ‘Saç boyalarının gusle mâni olduğu yolundaki söylentiler anlamsızdır.’ diyor, boyamanın caiz olduğunu söylüyor.  boyama işlemini adetli iken yapmanın sakıncası olup olmadığına dair herhangi bir şey bulamadım vebali varsa ki inşAllah yoktur arkadaşın zaten tövbe etmiş. ama boy abdestine mani bir durum söz konusu olmadığı için herhangi bir vebal olmadığını düşünüyorum. zaten hayız döneminde yapılmaması gerekenlerin içinde de böyle bir bilgiye ulaşmadım.

  yanlış biliyorsam beni de düzeltin ve hakkınızı helal edin.

  selam ve dua ile...
 3. 3
  Allah c.c. razı olsun. Bende bugün aynı şekilde öğrendim araştırınca. Kendim yanlış biliyormuşum. 4. 4
  Adetli iken saç boyamak Selamun aleyküm. Bir arkadaşım bu durumda iken saçını boyamış. Bildiğim kadarı ile gusül abdesti alınmadan boyanmaması lazım. Benim aklıma gusül abdestini yine al ve tevbe et demekten başka bir şey gelmedi. Çünkü bilmeyerek yapmış. Şuan ne yapabilir? Kendisi çok huzursuz ve üzülüyor.
  ve aleykümüsselam ve rahmetullah.
  adetli bir kadının saçını caiz olan boya ile boyamasında hiçbir sakıncası yoktur. 5. 5
  bilgiler için teşekkür ederim 6. 6
  bende çok merak ederdim allah razı olsun 7. 7
  bu konuyla ilgili kafamda bir takım soru işaretleri vardı,sayenizde hepsi cevaplandı
  Allah c.c. razı olsun 8. 8
  ebrukankıer
  yandım saçlarım siyaha boyuyorum.. 9. 9
  Saçın siyaha boyanması yasaklanmıştırHayız olan bir bayanın saç boyamasında bir sakınca yoktur fakat adetin ilk günlerinde saç boyanır ise renk tutmuyor ondan dolayı boyanması gerekiyor ise son günlerine bırakılması daha iyi olur.adetliyken saç boyanırmı,  adetliyken sac boyanirmi,  adetli iken saç boyanırmı,  abdestsiz saç boyanırmı,  adetliyken saç boyama,  Adetli iken saç boyanır mı,  regl iken saç boyanırmı