Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Dövme yaptırmak günah mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dövme yaptırmak günah mı?

  Reklam
  merhaba sorum şu ben dövme yaptırmak istiyorum ama işin dini boyutu gözümü korkutuyor internetten yaptığım araştırmadan 2 sonuç çıktı ilki prf. dr. süleyman ateş dövmenin günay olmadığı ibadetlerin rahatça yapılabileceğini söylüyor diğer sonuçta peygamber efendimizin (s.a.v) dövme yaptıran insan lanetlenir ve Allah katında kafir olur diye gördüm bu bilgi doğru mu bilemiyorum yardım ederseniz sevinirim.


  Paylaş
  Dövme yaptırmak günah mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sende araştırmışsındır ama bulduklarımı paylaşayım

  http://www.hadis.org

  Hadis No : 2142
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanim: Resulullah (sav) şöyle buyurdular: "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da Allah lanet etsin!"

  Kaynak: Buhari, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesai, Zinet 25, (8,148)


  Hadis No : 2143
  Ravi: İbnu Abbas
  Tanim: İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.

  Kaynak: Ebu Davud, Tereccül 5, (4170)


  Bu şekilde hadisler var. Ama bu hadislerin sahih hadis olup olmadığını nerden bilebiliriz. Örneğin aynı yerde Ebu Davud a ait şu hadise bir bakın Hadis no 2141 ben buraya yazmak dahi istemedim.
  Sonra yine aynı sayfada

  Hadis No : 2136
  Ravi: Aişe
  Tanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmese sakalın uzatılması, misvak, istinşak (burna su çekmek), mazmaza (ağza su çekmek), tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak, etek traşı olmak, intikasu'l-ma yani istinca yapmak."

  Kaynak: Müslim, 56 (261); Ebu Davud, Taharet 29, (53); Tirmizi, Edeb 14, (2758); Nesai, Zinet 1, (8,126, 127


  diye bir hadis var. Bu sahih olabilir. Yalnız bu hadis üzerinden şöyle bir yorum yapıyorlar kişi Allahın yarattığını bozmamalıdır. Yani burda yazanlar dışında bir şeyler yapması bedenini bozması gibi yorumlanıyor. Bunu böyle kabul eder ve bunların dışında yapılanlar Allahın yarattığını bozmaktır dersek
  saçımızı kesmekte günahmış
  veya bir kadının bacak tüylerini alması da günahmış gibi sonuçlara varırız. Tüm bunların ışığı altında benim düşüncem lanet okuyan bu hadislerin sahih olmadığıdır. En azından kaş alma konusunda lanet olduğunu düşünmüyorum. Dövme konusunda emin olamıyorum doğrusu.

  Günahı sevabı bir yana dövme yaptırıpta pişman olmayan yok denecek kadar az kişi var. Sibel Tüzün, Özlem Tekin, Tuğba ünsal, Mustafa sandal, ebru şallı, tanyeli, demet akalın ve diğerleri hepsi geçici bir hevesle dövme yaptırıp pişman olan ünlülerimiz. Seni bilemem ama ben olsam yaptırmazdım. 3. 3
  baharcım çok güzel araştırmışsın öncelikle bunun için teşekkürler yazıklarını okuduğumda seninde dediğin gibi çelişkiler var peygamberimizin hayatını okurken şöyle bir şey okumuştum peygamber efendimiz (s.a.v) kendine bakarmış sık sık banyo yapar vücuduna koku sürer gözlerine sürme bile çekermiş yani çok bakımlıymış ve eşlerine de hep dermiş sizde bakımlı olun diye onlarda kaşlarını ve vucüd kıllarını alırlarmış ama burda yazdığına göre kaşlarını incelten kadınlar lanetliymiş bi de neden lanetleniyorlar onu anlamıyorum dr. süleyman ateş in yazısını okudum orda dövme ibadete yada abdeste engel olmaz diyor o zmn neden lanetli olunuyor? sonra görüyrm çok dindar insanlarda kollarına Allah yazılı dövme yaptırıyorlar onlar nasıl yaptırıyorlar? yanlış anlamayın ben illa yaptıracam diye sormuyorum sadece daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum eğer kötü birşeyse dövme yaptırmak isteyenleri uyariyim onlarda vazgeçsinler. 4. 4
  ya ben konu açamıyorum,,oyüzden buraya yazıyorum sayfayı açan arkadas hakkını helal etsin. bugün allahrızası için sonrada bana niyetle 2 rekat namaz kılacak kardeşlere ihtiyacım var.arkasından da hacet duası okuyucaz inşallah.bu benim için çok önemli..kılabilecek kardeşlerim var mı? 5. 5
  Bende merak ediyordum bunu. teşekkür ederim. 6. 6
  Bahar arkadaşın dediği sitede gözüme çarpan ve çelişkili olduğunu gördüğüm iki hadis daha var.

  Hadis No : 2135Ravi: Ebu HüreyreTanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Fıtrat beştir: Sünnet olmak, etek traşı olmak, bıyığı kesmek, tırnakları kesmek, koltuk altını yolmak."

  ve

  Hadis No : 2136Ravi: AişeTanim: Resulullah (sav) buyurdular ki: "On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmese sakalın uzatılması, misvak, istinşak (burna su çekmek), mazmaza (ağza su çekmek), tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak, etek traşı olmak, intikasu'l-ma yani istinca yapmak."

  Dövme ile ilgili hadisin de ravisi olan Ebu Hüreyre, Hz. Ayşe ile çelişmektedir. Bu durumda nasıl güvenilebilir bu hadislere? Süleyman Ateş, meseleyi hadis bazlı ele almamış, Kuran'a uyup uymaması konusunda yorum yapmış. Süleyman Ateş'in yorumu şu şekildedir:
  --
  Soru: "Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ? yada bunu günah olduğu nerede yazıyor ? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma Kuran okumaya devam edemeyecek miyim ? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım ?

  Prof. Dr. Süleyman ATEŞ;
  Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi oldu belirtilir. İşte bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler ( Peygamber'e nispet edilen sözler ) aktarırlar.

  Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuranda Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenmede zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslamda mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbirşey ibadete engel olamaz.
  İbadette önemli olan gönülden Allah'a yönelmektir. Abdesttinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yokyur. Peygamber'imiz " Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmuştur.
  --
  Süleyman Hoca'nın cevabı da mantıklıdır. Naki ve akıl çelişmemeli. Bu durumda ne yapılmalıdır? Geçici dövme kına ile, kalıcı dövme ise kök boyası ile yapılmaktadır. Bu durumda derinin üzerini kaplayan kına ya da derinin altına işleyen kök boyası (doğal boya), abdeste engel değildir. Bu konuda herkes hemfikir. Ancak ortaya atılan bir hadis ve Kuran'da geçmeyen bir durum üzerine yapılan farklı yorumlar söz konusu. Bu durumda sahih hadis olan peygamberimizin (sav) şu sözü geliyor aklıma: "Benden olduğu söylenen bir söz duyarsanız, o söz akla ne kadar yakınsa, ben de o söze o kadar yakınım; ne kadar uzaksa, ben de o kadar uzağım"... 7. 7
  Yüce dinimiz İslam,tedavi amaçlı operasyonlar hariç,Allah'ın yarattığının değiştirilmesine (fıtrata)yönelik her türlü müdaheleyi yasaklamıştır.Şübhesiz Allahın yarattığının değştirilmesi,hem maddi alan hemde fıtrat alanında gerçekleşebilir.Günümüzde başta insan olmak üzere canlı varlıklar üzerinde ve yeryüzünde doğal dengeyi bozucu her türlü yıkıcı girişimi bu çerçevede değerlendirmek mümkündür.Nisa suresinin 118.119.ayetlerinde bu konudaki tehlikeye şöyle dikkat çekilmektedir.
  Allah o şeytana lanet etti, ve o da,Andolsunki senin kullarından elbette bir pay alacağım dedi.Onları mutlaka saptıracağım mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için)hayvanların kulaklarını yaracaklar.Yine onlara emredeceğimde Allahın yarattığını değiştirecekler.Kim Allahı bırakıp da şeytanı dost edinirse şübhesiz o apaçık bir hüsrana düşmüştür.Nitekim peygamberimiz insanın yapısında değişiklikler yapılmasını hoş görmemiş.DÖVMEYİ YAPAN VE YAPTIRANA DA ALLAHIN RAHMET ETMEYECEĞİNİ BİDİRMİŞTİR.(b.k.n.Buhari Libas,87)
  Peygamber efendimiz (s.a.v):Allah dövme yapan ve yaptırana,dişlerini güzellik için seyreltene,kaş aldıran ve alana lanet etsin.buyurmuştur.
  BEN BU KONU HAKKINDA DOĞRUSUNU BİLMEK İSTEYEN KARDEŞLERİMİZİN MUSTAFA İSLAMOĞLU HOCAMIZDAN DİNLEMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM.ALLAH ONDAN RAZI OLSUN AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞ.VE BÖYLE GÜNAHI AÇIK OLAN BİR KONUYU CAİZ GÖSTEREN VE HELALMİŞ GİBİ MÜSLÜMANLARA ANLATAN KİŞİLERE BÜYÜK VEBAL VE GÜNAHA GİRDİLERİNİ SÖYLEMEK İSTİYORUM.
  ........ALLAHIN RAHMETİNDEN KOVULMUŞ ŞEYTANDAN YÜCE ALLAHA VE ONUN KERİM VECHİNE VE EZELİ HÜKÜRANLIĞINA SIĞINIRIM.......AMİN.... 8. 8
  İbadetlerini hiç ama hiçbir şekilde etkilemez.Sadece Allah'ın bize verdiği bedene,emanetine bir hıyanetmiş gibi kabul edilir.Bize sahip cıkmamız icin verilen bu emanete kalıcı bir değişiklik yapmak günahtır.
  Birde kaş alanlar değilde bildiğim kadarıyla ; kaşlarının kendi şeklini bozuyarsan günah olur.Kaşının cıkan bölümlerini aldırıyorsan bunda bir sorun yok fakat düz bir kaşı alıp kavisli şekle sokarsan bu günahtır. 9. 9
  Ilayda kardeşim kaşın çıkan bölümleri aldırmak derken neyi kasdettiğini anlamadım.o kaşları alıp yine istediğin güzellikte yapmak olmuyormu,bir şekilde yine alıyorsun.ne şekilde olursa olsun kaşları alan ve aldırana diye geçiyor hadisde o yüzden kesinlikle haram olduğunu düşünüyorum.rabbim yasak koymuş o yüzden allaha sığınıyorum 10. 10
  selamun aleyküm ben okuduğum bir yazıda kaşlarını tamaman kazıtp kendilerinin kaş çizmesinin günah olduğunu biliyorum cahiliye döneminde fuhuş yapan kadınlar belli olsun diye böyle yaparlarmış 11. 11

  Cevap: dövme yaptırmak günah mı?

  Saime kardeşim tamam o doğru zaten,ama hadis-i şerife bakarsan kaş alan ve aldırana diyor.kaşı tamamiyle alıp yeniden kaş çizmek çok büyük günah o belli ama, benim üzüldüğüm çoğu insan tarafıdan güzellik için kaşları almanın günah olduğunu bilen çok az kardeşim var.benim kendi düşüncemi söyleyeyim ben o hadisi öğrenince yüce rabbime sığınıyorum,efendimizinde buyurduğu gibi şübhe veren şeyleri terk et hadis-i beni düşündürüyor,o yüzden ben her türlüsünden uzak durulmasından yanayım...

  Rabbim doğru ve güzel amel işlememizi,ve katında saliha hanımlardan olmamızı hepimize nasip eylesin amin...


  Muminem Cevap: dövme yaptırmak günah mı?

 12. 12
  zeynep arkadaşım benimde okudugum kadarıyla kaşın kendi seklinden cıkması günah.bir şeklini değiştirmek vardır bir de düzelttirmek vardır.şeklini değiştirmenin günah oldugunu biliyorum.
  Saime arkadaşımında dediği gibidir. 13. 13
  Ilayda kardeşim size kaynağınıda vererek yazıyım:[ı]kadın yüzündeki kılları iplik ve benzeri aletlerle almaz,va başkasınada aldırmaz.hadisde:allah yüzündeki kılları alan veya aldıran kadına lanet etsin.buyrulmuştur:ve başka bir hadisde:allah dövme yapan ve yaptırana dişleri güzellik için setreltene,kaş aldıran ve alana lanet etsin.(kaynak tam şir'at'ül islam)[/ı]
  [ı]birde kaşı düzelttirmek diye yazmışsınız merak ediyorum acaba düzeltilirken kaş alınmıyormu?ben hadisde dediği gibi şüphe vereni terk etmekten yanayım ve rabbimden çok korkuyorum,ve böyle günahı açık olan bir konudan uzak duruyorum.[/ı]  rabbimiz;bizleri ona muhabbetle bağlanan layık bir ümmet eylesin!o,zeminine dahi erişlmez merhamet ve şefkat ufkundaki yüce ahlak güneşinden nasipdar ederek gönlümüzü ve yüzümüzü bir dolunay gibi pırı pırıl eylesin!........amin. 14. 14
  Kayıtsız Üye
  ben dövme yaptırmak (kalıcı) gùnah diye bilirim.esnetik yapmak da cabası allahın verdiği özelliğe sahip çıkmamak diye bilirim. (geçici) ben geçici dövme aldım ve yaptım ertesi gün kur'an kursuna gudip hocama sordum dedikleri; geçi ise ibadetini yap,birkaç gün ya da yarın sil ama kalıcı ise allah katında çekiceksin'dedi ben geçici yaptım.iyi akşamlar ))peygamber efendimizin dövme ile ilgili hadisi,  peygamber efendimizde dövme varmıydı,  kaş dövmesi günahmı,  dövme yaptıran lanetlenir mi ,  günah olmayan dövme,  hz. muhammedin dövme ile ilgili hadisi,  dövme neden haram