Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan Bu başıma gelenler vesvesemi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 29

  Reklam

  Reklam
  -s.a. eleştirmek amacıyla söylemedim ben hala soruma net bir cevap bulamadım oyüzden çok kişi birşeyler yazsa diye bekliyorum-
  aleyküm slm kardeşim bu konuyu ilk açtığın gün sana tamamen ilmihalden konu hakkında detaylı bilgi yazmıştım.anladığım kadarıyla okumamışsın.ayrıca yazdığım mesajı şimdi bende göremiyorum.belli bir süre sonra yönetim tarafından silindi mi acaba?
  oradaki bilgiler seni çok rahatlatacaktı. 2. 30
  Reklam
  ABDESTTE ÖZÜR HALİ
  ÖZÜR HALİ

  Hanefi mezhebine göre Özür; abdesti bozan bir durumun, bir kimsede sürekli bulunması halidir.


  Mesela; kadınlarda görülen istihaze kanı, burun ve benzeri bir organdan kanın devamlı akması, kulak veya gözden sürekli olarak cerahat gibi bir sıvının akması, sürekli idrar akıntısı, devamlı gaz çıkması gibi durumlar, birer özür halidir.

  Bu ve benzeri, abdest bozucu her hangi bir durumu ve akıntısı, sürekli olarak devam eden kimseye özür sahibi denir.

  Özür Halinin Teşhisi;


  Abdest bozucu her hangi bir akıntının, özür kabul edilebilmesi için, onun belirli bir süre devam etmesi gerekir. Mesela; özür hali, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemek üzere, tam bir namaz vakti devam eder, bundan sonra da her namaz vaktinde en az bir defa görülürse, özür teşhisi kesinleşmiş olur.


  Şu halde özür halinin kesin teşhisi için başlıca iki önemli husus vardır;

  1-) Özür halinin, bütün bir namaz vaktinin en az bir defa devam etmesi ve bu namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemesi.
  2-) Özür halinin bütün bir namaz vakti boyunca böylece devam etmesinden sonra, her namaz vaktinde en az bir defa tekrar görülmesi. Birinci madde de belirtildiği gibi özür hali belirtisi gerçekleşir de, ondan sonraki her namaz vakti boyunca, bir defa olsun tekrar görülmez ise, özür sahibi; özürlü olmaktan çıkar. İbadetlerini normal şekilde yapmaya devam eder.

  Şafii mezhebine göre ise, her namaz için ayrıca abdest almak gerekir. Kılınan namazın sona ermesi ile, özürlünün abdesti bozulmuş olur. Aynı vakitte de olsa, başka bir namaz kılabilmek için yeni bir abdest alınmalıdır.


  Bir kimsenin özür akıntısı, bir namaz kılabilecek kadar kesilirse, özrün sürekliliği bozulduğundan dolayı, özür sahibi de özürlü olmaktan çıkarak, normal bir hale girmiş olur.


  Özürlünün özrü devam ettiği sürece, özür akıntısından elbisesine bulaşan sıvılar, fazla da olsa, özürlü için namaz kılmaya bir engel değildir. Bu, Allahu Zülcelal’in özürlü bir müslümana tanıdığı kolaylıktır.


  umarım senin için faydalı olur.  bu yaziyi demiyormusun nurbanu bacim ? eger buysa hala duruyor ve okumus olmasi lazim..
 3. 31

  --->: Bu başıma gelenler vesvesemi?

  yazdıklarımız duruyor aslında .sevgi kardeşimizin durumuna ışık tutacak şekilde yazmış arkadaşlar sağolsunlar. bende yeni farkettim. 4. 32
  Allah hepinizden razı olun hakkınızı helal edin.sakın kızmayın bana ben kafayı yememek için habire dua ediyorum. 5. 33
  Amira arkadaşım okudum o yazıyıda içim rahat etmemişdi.saolun ablalarım bacılarım.s.a. 6. 34
  Aleykumselam ve rahmetullah güzel kardeşim sevgiii...Yazdıklarımı dikkatle okuyup samimi bir şekilde uygularsan inşALLAH vesveseden kurtulursun.


  S
  .a. Bende aranıza yeni katıldım.mumsemada kayıtlıyım.orada herşeyi soramıyordum utanıyordum bayanlar bölümü olduğunu yeni öğrendim ve hemen kayırt oldum.benim sorunum aşırı titizlikmi vesvesemi karar veremedim ama kfm hiç rahat değil işallah banada yol gösterirsiniz.Tuvalete gittiğim zaman eşofmanımın paçasını iyice toparlıyorum sonra yağıma pislik gelmişdir diye ayağımı suyla sıvazlıyorum eşofmana sıcramış dır diye onuda elimi ıslatıp sıvazlıyorum.taharetimi defalarca yapıyorum olmamışdır olmamışdır diye diye tuvaletten birtürlü çıkamıyorum.birde her tuvalete gittiğimde ayaklarımı yıkıyorum hem pislik kalır diye korkuyorum hemde tiksiniyorum.sonra çıkınca ellerimi üçdefa mutlaka sabunlicaz birkez sabunlasam temizlenmedi diye düşünüyorum birde sadece Allah birdir diyorum hiçbirşeyi birkez yapmıyorum.çeşmenin başını sabunl yıkıyorum yani tuvalete gidip çıkmak el yıkamak bnim için ölüm.elimizi bir kez sabunlasak yeterlimi.

  Öncelikle seninki aşırı titizlik değil vesvese...Korkmana gerek yok.Aşırı titizlik olsaydı psikolojik tedavi görecektin ama bu vesvese olduğu için söylenenenleri dinlemen yeterli.

  Tuvalete giderken eşofman giyen herkes paçasını az katlar kirlenmesin diye anlaşılan sen baya bir katlıyorsun.Bunu engellemek için sana 2 yöntem söyleyeceğim.ALLAHu Alem...

  1.Çarşı.pazarda uzun taytlar satılıyor ayak bileklerine kadar onlardan bir tane alırsan paçanı katlamana gerek kalmaz çünkü zaten tayt ayak bileğine geliyor yere değmesi imkansız.Tuvalete gir,çık rahatlıkla...

  2.Tuvalet için ayrı bir eşofman tut tuvalette ne kadar kirlenirse kirlensin sadece namaz kılarken onu çıkar namazdan sonra tekrar giy...


  Taharete gelince pislik kalmadığına eminsen tamamdır.Şüphe edip tekrar tekrar yıkamak gerekmez.Tuvalete gidince ayağını niye yıkıyorsun?Tuvalet terliği açık bir terlikse kapalı terlikler var ondan al.Ayrıca tuvaletten sonra ayağını yıkamana gerek yok sen ayağına necaset deydiğini zannediyorsun o kadar.Ayağında su deydi gibi evhamlar oluyor.İlacı takmamak deydiyse idrar deydi de çık tuvaletten.

  Elini 3 kere sabunlamana gerek yok bir kere sabunla yeter eskiden sende ki sabun kadar güçlü bir temizleyici mi vardı insanlarda
  Bir defa yıkayınca tertemiz oluyor.Emin ol.

  Allah birdir diyorum hiçbirşeyi birkez yapmıyorum


  Şüphesiz ALLAH birdir.Hiç bir şeyi bir kez yapmıyorum demen abes canım söylediğin görüşe göre senin en az 2 kere evlenmen gerek 1 kere evlenemezsin demektir bu.Şimdi anladın mı ne kadar gereksiz olduğunu.

  2.sorum namaz kılmay yeni başladım aslında çokitiyorum kılmak ama kılıyorum sonra bırakıyorum çünkü abdest alıp namaza duruyorum sıkışıyorum yellenme oluyor bazen oldu gibi oluyor iyice sinirleniyorum bu sefr günaha girmekdense kılmayayım diyorum kılmayıncada huzursuzum napıcağım bilmiyorum.hiç abdestli duramıyorum aslında dursam Kuran okumak bile istiyorum.

  Sen yellenmiyorsun öyle sanıyorsun.Ses veya koku çıkmadıkça abdest almıyacaksın.Namazsa baktın yşne aynı şey oldu diyeceksin ki benim gücüm buna yeter ALLAH Kerimdir.Ha gerçekten ses veya kokuyu alınca o zaman abdest alırsın.Ki namazda yellenmek nadir olur her zaman olan birşey değildir.Genelde namazdan önce tuvalete gitmeyenlerde oluyor.Ki sen tuvalete fazlasıyla gidiyorsun.Ayrıca yellendiğini zannetmenin başında tuvalette çok durman kaynaklanıyor.Tuvalette çok kalmayı azaltınca yellenmediğini farkedeceksin.İnşALLAH...


  Bu yellendiğini sandığın kısım nasıl oluyor biliyor musun?
  Şeytan sen secdeye giderken dübürüne üfürüyor.Kıbırdaşma oluyor sende abdestim bozuldu deyip abdest alıyorsun.İşte o an namazı bırakma devam et.İlk başlarda için rahat etmez zamanla alışırsın.

  Hatta Bediüzzaman Hazretleri senin durumundaki kardeşlerimize ne diyor biliyor musun?


  Diyor ki yanlış yapsanız bile nasılsa 4 mezhepten birine uyuyordur deyip devam edin.


  Yani yanlış yapsanda devam edeceksin ta ki vesvese gidene kadar.Abdestinin bozulduğunu mu düşündün devam edeceksin.Ben aciz bir kulum daha fazlası elimden gelmez diyeceksin.Acizliğini bileceksin.Hiç kimse ALLAH'a layıkıyla ibadet edemez bunu bil.Elbette ibadetlerini kusurlu bileceksin.Senin şu an ki durumun en güzel ibadeti yapmalıyım düşüncesi.Tertemiz yapmalıyım.Hayır bunu başaramazsın.Çünkü insanoğlu acizdir...!Bu yüzden yellendiğini zannettiğinde nasılsa dört mezhepten birine uyuyordur de rahatla...Kolaylıkların tadını çıkar...  3.sorum pamuk koyuyorum iç çamaşırıma bişey bulaşmasın abdestim bozulmaın diye pamuk kaşıntı yapıyor selpak acıtıyor koymasak olmazmı?


  Selpak koymanı tavsiye etmem ki selpak abdesti tutmaz pamuktan yanayım.Sana özel mesaj attım bunla ilgili bak.


  Umarım yardımcı olabilmişizdir.

 7. 35
  sağol çok faydalı bilgiler 8. 36
  s.a.ilmihi hisab ablacığım çok teşekkür ederim.çok güzel anlatmışsın.işallah dediğin gibi yapacağım. 9. 37
  ya ben yeniyim burda size bir sorum olucak rica etsem yardımcı olurmusunuz ben birini seviyorum o kişide beni seviyor acaba sevgili olmak günahmıdır hiç kötü şeyler yapmadan ifetimi korursam bile onla çıkamazmıyım aca ba yanıtlarsanız çok sevinirim şimdiden tşkler 10. 38
  herkese selamlar olsun sevgiii kardeşi çok iyi anlıyorum ben böyle bi vesvese yaşadım şimdiyse başka vesveselerle uğraşıyorum Allah'ın izniyle de onları yenerim inşallah..sevgiii kardeş sana tavsiyem şu olacak bi yerde okumuştum bende çok işe yaradı şimdi öyle bir problemim yok namazdayken abdest alırken yellendiğini hisseden kimse kendine şöyle demeli yemin ederim ki ben yellendim diyebiliyosan o zaman abdestin bozulmuştur ama yemin ederim ki ben yellendim diyemiyosan abdestin bozulmamıştır biraz komik oluyo ama bu böyle ayrıca ama ben öyle hissettim falanlar filanlarla uğraşma sadece yemin ederim ki abdestimi bozdum diyemiyosan abdestlisindir o şekilde namazlarını kıl sonra zamanla geçiyor yani vesvese illeti inşallah işine yarar benim de vesvese vb şeylerle çok problemlerim var nolur birileri benim için az veya çok dua edebilir mi?gerçekten çok ihtiyacım var..herkesehayırlı günler.Allah sonumuzu hayır etsn inşallah. 11. 39
  s.a. İlm-i Hisab aşağıda bahsettiğin konuyla ilgili bana da bilgi verir misin Allah rızası için.Bu arada yukarıdaki cevabın için de teşekkürler, çok ılımlı olmuş.
  hiç değilse bana da özel mesaj gönderebilir misin?
  3.sorum pamuk koyuyorum iç çamaşırıma bişey bulaşmasın abdestim bozulmaın diye pamuk kaşıntı yapıyor selpak acıtıyor koymasak olmazmı?
  Selpak koymanı tavsiye etmem ki selpak abdesti tutmaz pamuktan yanayım.Sana özel mesaj attım bunla ilgili bak. 12. 40
  3.sorum pamuk koyuyorum iç çamaşırıma bişey bulaşmasın abdestim bozulmaın diye pamuk kaşıntı yapıyor selpak acıtıyor koymasak olmazmı?
  Selpak koymanı tavsiye etmem ki selpak abdesti tutmaz pamuktan yanayım.Sana özel mesaj attım bunla ilgili bak.
  bana da bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz özelden? lütfen
 13. 41

  Cevap: Bu başıma gelenler vesvesemi?

  sizin özel mesaj yazma hakkınız yok hanımlar burdan utanmadan çekinmeden sorularınızı sorabilirsiniz konuyla ilgili ilmihisab cevap yazmış okuyun bilgilenin hayırlı geceler 14. 42
  hımm, yani hem özel msj atamıyoruz hem de alamıyoruz öyle mi. anladım peki. şunu sorayım o zaman ben, pamuk kullanıyorum, kaşıntı dışında çok da memnunum. selpak falan kullanışlı değil sanki pamuğa göre. acaba öneriniz ne olur bu konuda, pamuk acayip kaşıntı yapıyor ben de konu hakkında bilgisi olan yardımcı olur mu acaba?tuvaletten su sıçraması,  taharetlenirken su sıçraması,  lavabodan sıçrayan su necis midir,  tuvalette su sıçraması,  günlük ped ile namaz kılınır mı,  ses ve koku çıkmadıkça abdest,  kuran okurken abdest bozulursa