Mumine.com ve Sizden Gelen Sorular Forumundan İslamda kadın kocasının birden fazla evlilik isteğine itiraz edebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda kadın kocasının birden fazla evlilik isteğine itiraz edebilir mi?

  Reklam
  Çok değerli din kardeşlerim bu konu, üzerinde durduğum ve çok araştırdığım meselelerimizden.Sizin bu konu hakkında ki düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
  Şu toplumda şu ortamda birden fazla evlilik uygunmudur?
  Nadir durumlar haricinde kadın itiraz edebilir mi?

  Hepinize şimdiden teşekkürlerimi sunuyor sizleri Allaha emenet ediyorum.


  Paylaş
  İslamda kadın kocasının birden fazla evlilik isteğine itiraz edebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selamualeykum bacim..
  Uygunmudur degilmidir bilemeyecegim ama seninle bir ayeti paylasayim  Eğer yetim kızların haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız; size helal olan diğer kadınlardan ikişer, üçer ve dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet aralarında adalet yapamayacağınızdan endişe ederseniz; o zaman, bir tane. Veya sağ ellerinizin sahip oldukları. Bu adaletten sapmamanıza daha uygundur. (Nisa Suresi 3)

  Simdi ayette okundugu gibi ancak adaletili olabilirse bir erkek iki,uc hatta 4 evlilik yapabilir.. Ama bu zamanda böyle adaleti saglayabilecek seviyede ve gucte olan erkekler cok az..sadece maddi degil tabi manevi adalet de gerekir..bunu saglamak ta bu zamanda bukadar basit degildir..Bunun disinda birden fazla evlenmek de uygun olmaz Allah :..Şayet aralarında adalet yapamayacağınızdan endişe ederseniz; o zaman, bir tane.diye buyuruyor.. yani eger bu adalete sahib degil ise bir mumin erkek asla evlenmemeli evlenirse yalnis yapmis olur Allahin sartina uymayarak evlenemez..

  Ancak bu adalete sahib ise birden fazla evlilik onun icin helal kilinmistir..


  itiraz edebilirmi onu bilemiyorum..yani bunun caiz olmasi yada olmamasi hakkinda bir delil bulamadim...


  Benim böyle bir durum gerceklestiginde bacilarima verdigim tavsiyem sudur:


  Elbette ki zor bir durum..Kimse icin kolay degil..Böyle bir suura sahip olmak icin peygamber hanimlarini dahi gecmemiz gerek ki buda imkansiz..Cunki onlarda birbirlerini kiskaniyorlar idi.. Benim tavsiyem talak/bosanmak istemek yerine duruma katlanip Allah rizasi icin sabirli olmak..cunki bizim eslerimize ihtiyacimiz var su yönden böyle fitne bir zaman da yasarken tek basimiza imanimiza sahib cikmak cok kolay degildir belki basarili olabilirz ama bunun garantisi yok.. halbuki basimizda imanli suurlu bir es olmasi bize dini yönden cok ama cok faydasi var bundan dolayi ayrilmayi taleb edip isi zorlastirmak yerine Allah rizasi icin oturup eslerimizin bizlere o adalete sagladigi takdirde Allah rizasi icin sabretmenin cok daha guzel ve mumine ye uygun olacagini dusunuyorum..Nede olsa amacimiz cenneti kazanmak mademki Allah icin yasiyoruz ozaman bunu böyle durumlarda ispatlayalim..  assalmualeykum vr vb
 3. 3
  Amira kardeşim teşekkür ederim paylaşımın için.
  Hz. Alinin 2.kez evlenmek istemesi karşısnda Hz. Fatıma itiraz etmiş.Peygamberimiz (sav) ise Fatıma annemizin bu konuda inceneceğini ve evlenmekten vazgeçmesini istemiştir.Nitekim Fatıma annemizin vefatından sonra evlenmiştir.
  Şimdi bu durumda eğer itiraz etme hakkı olmasa Peygamberimizde teslim olmasını isterdi.Onların her hareketi bizlere örnek olduğuna göre damadın 2. kez evlenmek istemesine baba ve kız itiraz edebilirler.
  Zaten ayette de adaleti sağlayabilirse böyle bir durumun önü açılmış.Kadın istemesse 2. kez evlenmesi sonucu adaleti sağlamış olmuyor ki.
  Bu hadis ve ayetin getirdiği sonuç bence budur.Bazı İslam alimleri itiraz etme haklarının olmadığını söylüyorlar.Fakat hadis her şeyi açıklıyor ayette onu destekliyor.
  Ve aleyküm selam v.r. vb. 4. 4
  selamualeykum..

  Bacim öncelikle o vermis oldugun hadisin tamami vardir..Ve nedense genelde bazi sitelede isilerine gelen yeri alip digerini bir kenara atiyorlar..Hadis-i serifin aslini buldum yanliz ingilizce..


  Al-Bukhaari and Muslim narrated that al-Miswar ibn Makhramah said: ‘Ali proposed to the daughter of Abu Jahl. When Faatimah heard of that she came to the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) and said to him: Your people are saying that you do not get angry for the sake of your daughters, and ‘Ali is going to marry the daughter of Abu Jahl. The Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) stood up and I heard him when he recited the shahaadah, then he said: “I gave a daughter of mine in marriage to Abu’l-‘Aas ibn al-Rabee’, and when he spoke he told me the truth. Faatimah bint Muhammad is a part of me, and I do not like for her to be hurt. By Allaah, the daughter of the Messenger of Allaah and the daughter of the enemy of Allaah will not be joined together as wives of one man.” So ‘Ali abandoned that proposal. According to a version narrated by al-Bukhaari: “Faatimah is part of me and whoever angers her angers me.” [al-Bukhaari no. 3523 and 3556; Muslim, no. 2449].

  Hadis de böyle geciyor:


  Hz. Ali r.a ebu cehilin kizi ile evlenmek istiyor..Bunu Hz fatima r.a. isitiyor ve hemen babasi Rasulallaha gidiyor ve durumu anlatiyor..Bunu duyunca peygamber efendimiz s.a.v.mimbere cikiyor ve önce bir baska damadin dan bahsediyor: Ben kizlarimdan birini Ebu aas ibn el rabi ye verdim ve o konustugu zaman dogruyu söyledi..seklinde övuyor damadini..daha sonra : Fatima bint Muhammed benim bir parcamdir ve onun kirilmasini incinmesini istemem.Vallahi Allahin rasulunun kizi ve Allahin dusmaninin kiizi ile ayni anda evli olan bir adamla birlikte olamaz.. Bu sebeble Ali r.a teklifinden vazgecmis..Buhari ve Muslim

  Benim tercumemme guvenmeyen kendisi yukardaki hadisi arastirsin ingilizcesi iyi olan zaten anlayacaktir..

  yani söz konusu ebu cehilin kizi oldugu icin karsi cikmistir Peygamberimiz s.a.v..ikinci veya cok evlilige karsi olsa kendisi evlenmezdi ki karsi olmasi mumkun degil..

  bu durumda kadinin itiraz etme hakki asla olamaz..Allahin musaade ettigi birseye karsi itiraz edilemez.. Eger öyle olsa idi Peygamber hanimlari itiraz ederlerdi..


  vesselam 5. 5
  Bu zamanda bir tane eşi ile zor geçiniyorlar 2 -3 taneyle mümkünmü sağolasınız açıklayıcı bilgiler 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Abdullah b. Zubeyr (r.a.) şöyle anlatır:
  Hendek harbi günü ben ve Ebu Seleme'nin oğlu Ömer (küçük olduğumuz için) Hassan'ın kalesinde kadınlarla beraber bulunduk. Orada bir Ömer eğiliyor, ben dışarıya bakıyordum. Bazen da ben onun için belimi eğer, o bakardı. Atının üzerinde silahlı olarak Kurayza oğulları tarafına geçtiği zaman babam Zubeyr'i tanırdım. Ravi şöyle dedi: Keza bana Abdullah b. Urve, Abdullah b. Zubeyr'in şöyle söylediğini bildirmiştir: Ben bunu babama söyledim de babam: Yavrucuğum, sen beni gördün mü? dedi Ben: Evet, gördüm dedim. Babam: Allah'a yemin ederim ki, Allah Resulü (a.s.) o gün benim için babası ile anasını bir arada zikrederek:" (Zubeyr!) Babam anam sana feda olsun" buyurdu dedi.
  Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4437islamda ikinci evlilik,  dinde ikinci evlilik,  dinimizde iki evlilik,  islamda birden fazla evlilik,  dinimizde 2 evlilik,  hz ali ikinci eş,  dinimizde ikinci evlilik