Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Büyükbaş Hayvanların Nisap Miktarı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Büyükbaş Hayvanların Nisap Miktarı

  Reklam
  büyükbaş hayvanların nisap miktarı nedir kısaca

  Sığırların zekatı şu şekildedir; 30’dan az sığırı olan, bunların zekâtını vermez. 30 sığır için bir tane, bir yaşını aşmış erkek veya dişi buzağı verilir. 39’a kadar hep böyledir. 40’tan 59’a kadar sığırı olan, bir tane, iki yaşını bitirmiş, erkek veya dişi dana verir. 60’tan 69’a kadar sığır için, iki buzağı verilir. 70 sığır için, bir dana ile bir buzağı verilir. 70’ten sonra, her 10 tane için, böyle hesap edilir.

  Develerin zekatı şu şekildedir; Beş devesi olan, bir koyun verir. 24’e kadar dört koyun verilir. 25’ten 35’e kadar olan deve için, iki yaşına girmiş bir yavru dişi deve verilir. 36’dan 45’e kadar, üç yaşına girmiş dişi deve yavrusu verilir. 46’dan 60’a kadar, yük vurulabilecek, dört yaşına girmiş dişi deve verilir. Bundan daha fazlası için de, yine belli sayılarda dişi deve verilir.


  Paylaş
  Büyükbaş Hayvanların Nisap Miktarı Mumine Forum

buyuk bas hayvan nisap miktari,  büyükbaş hayvanların zekat oranı,  buyukbas zekat orani,  büyuk baş hayvanin nisabi,  büyükbaş hayvanların zekat oranı nedir,  buyukbas hayvanlarin,  büyükbaş hayvanlarda zekat